North Shore Academy

Inspiring Healthy Minds

Staff

Academy Staff





Key Contacts 2016-2017

Academy Leadership Team


Principal - Mrs M O'Connor

Vice Principal (Personal Development, Behaviour & Well-being) - Mr M Burns
Vice Principal (Outcomes) - Mr P Carr
Vice Principal (Teaching, Learning & Assessment) - Miss D. Law

Assistant Principal (Behaviour Lead) - Mr M Garthwaite
Assistant Principal (Communication) - Miss V Farnaby
Assistant Principal (Teaching, Learning & Assessment) - Mrs L Mower
Assistant Principal (Head of School Marlins) - Miss S Graham
Assistant Principal (Head of School Pumas) - Mrs J Zaheer
Assistant Principal (Head of School Colts) - Mrs D Griffiths
Assistant Principal (Head of School Falcons) - Mr S Jones

Care and Support contacts in the Academy:

Progress Leader Pumas - Mr P Wilson
Progress Leader Falcons - Miss D Gilbert
Progress Leader Marlins - Miss B Gibbon
Progress Leader Colts - Miss E Mulcaster

Mr L Alexander - Child Protection Co-ordinator
Mrs E Wells - Special Educational Needs and Disability Co-ordinator
Mr G Randhawa - EAL Co-ordinator
Ms L Knight - Data & Examinations Manager
Miss R Horobin - Attendance Officer

If you require any help or information phone the Academy on 01642 612381 or email [email protected]



Full staff list 2016-2017

Teaching Staff


Allon, S - Teach First Mathematics Teacher
Anderson, J - Science Teacher
Baird, L - Teach First Teacher & KS3 Mathematics Lead
Bell, J - ICT Teacher
Boyle, R - PE, Geography Teacher & Primary Partnership Lead
Burns, M - Vice Principal
Carr, P - Vice Principal
Challinor, V - SEN/Maths Intervention Co-ordinator
Cole, A - Art Teacher
Cummings, N - Subject Lead History
Farnaby, V - Assistant Principal Communication
Garthwaite, M - Assistant Principal & Behaviour Lead
Graham, S - Head of School Marlins & PE Teacher
Griffiths, D - Assistant Principal & Head of School Colts
Harrington, R - Deputy Head of School - Colts & PE Teacher
Harris, C - Subject Lead Geography
Jones, M - Subject Lead Mathematics
Jones, S - Assistant Principal & Head of School Falcons
Jordan, I - Science Teacher
Khadim, N - Lead Practitioner Science
Landers, D - Teach First Science Teacher
Law, D - Vice Principal - Teaching Learning & Assessment
Lunn, T - Teach First English Teacher
Mackey, S - Mathematics Teacher
Mason, C - Subject Leader Consultant - History & RE
Mellon, J - Deputy Head of School Marlins & Nurture Teacher
Mills, L - SCITT Art Teacher
Moran, A - PE Teacher
Mower, L - Assistant Principal - Teaching Learning & Assessment
O'Connor, M - Principal
Orr, K - KS3 English Lead & Teacher
Pagan, S - Peripatetic Music Teacher
Parry, F - Teach First English Teacher
Randhawa, G - EAL Co-ordinator
Readman, N - Subject Lead Science
Shanley, G - Textiles Technology Teacher
Simpson, S - Citizenship Teacher
Swash, P - Deputy Head of School Colts & Geography Teacher
Takla, S - Teach First Languages Teacher
Tann, G - Food Technology Teacher
Walsh, A - PE Teacher & Enrichment Lead
Ward, L - Science Teacher
Watkinson, R - Teach First Languages Teacher
Weir, R - Teach First Humanities Teacher
Wells, E - SEND Co-ordinator
Wilson, M - Mathematics Teacher
Wilson, S - STEM Co-ordinator & Subject Lead Technology
Zaheer, J - Head of School Pumas & PE Teacher

Associate Staff

Addison, J - Administration Assistant
Alexander, L - Child Protection Co-ordinator
Armitage, S - Technical Support Resource Technician
Baxter, R - Operations Manager
Bennett, B - Office Manager
Benson, S - Cleaner
Bowman, M - Administrative Assistant
Boyes, M - Cleaner
Brennan, L - Community Zone Assistant
Brown, J - Community Zone Assistant
Coleman, S - Finance Assistant
Dawson, L - Community Receptionist
Dwyer, B - Cleaner
Eckerman, K - Cleaner
Game, L - Community Zone Assistant
Garbutt, L - Community Zone Assistant
Gibbon, B - Progress Leader Marlins
Gilbert, D - Progress Leader Falcons
Goldie, T - Housekeeper
Gordon, S - Cleaner
Gowing, M - Cleaner
Harston, P - Cleaner
Hart-Elliott, S - Inclusion Manager
Healey, J - HR Adminisitrator
Hill, J - Finance & HR Manager
Holliday, J - Apprentice (Teaching & Learning)
Honeyman, S - Apprentice (Sport & Exercise)
Horobin, R - Attendance Officer
Howes, E - Community Zone Assistant
Hudson, S - Apprentice (Business Administration)
Jameson, J - E-Learning Manager
Kelly, D - Behaviour & Attendance Support Assistant
Knight, L - Data & Examinations Manager
Lee, D - SEN Assistant
Lynch, A - Community Zone Assistant
Massey, A - Community Zone Duty Lead
Matthews, M - Community Zone Assistant
McGough, L - Cleaner
Morgan, S - Community Zone Assistant
Mulcaster, E - Progress Leader Colts
Mulhearn, B - Site Officer
Nichol, C - Teaching Assistant
Outhwaite, S - Apprentice (Business Administration)
Pearson, M - Higher Level Teaching Assistant
Pederson, M - LSU Manager
Pickering, J - Teaching Assistant
Sangster, G - Aspiration & Engagement Officer
Shepherd, V - Community Zone Assistant
Simpson, D - Executive Assistant
Smith, C - Curriculum Resource Technician - Technology
Smith, S - LRC Manager
Spacey, P - Curriculum Resource Technician
Sullivan, L - Community Zone Assistant
Templeman, R - Apprentice (ICT Technician)
Thornton, R - Apprentice (Teaching & Learning)
Trimble, J - Supervisory Assistant
Ward, S - Community Zone Assistant
Wilson, P - Progress Leader Pumas
Wood, A - Site Officer
Woodhouse, C - Supervisory Assistant